ČZU opět zachraňuje srnčata

Středisko informačních služeb PEF i letos koordinuje prevenci úhynu srnčat a ostatní zvěře při senoseči ve Školním zemědělském podniku Lány pomocí projektu SENOSEC.CZU.CZ, který je společným dílem Provozně ekonomické fakulty a Fakulty lesnické a dřevařské.

Na polích s vojtěškou opět hrozí smrt mnoha malým srnčatům a nejen jim. Žací stroje, které sečou pole rychlostí až 40 km/hod., jsou v tom ale nevinně - stroj ani obsluha malé srnče, přikrčené k zemi, ve více než metrové vojtěšce, nevidí. Na pomoc i letos do ŠZP Lány přišli dobrovolníci, studenti a myslivci z ČZU. Velkou posilou je letos přítomnost Výzkumného ústavu zemědělské techniky, se kterým ČZU spolupracuje.  

Na více než 200 ha byla provedena prevence procházením, optickými a zvukovými plašiči, drony s termovizí. 

 

 

 

 

 

Dron s termovizí se osvědčil - v záběru kamery je vidět srna, která instinktivně utíká před dronem, aby odlákala domnělého predátora.Osamocené srnče, které je v prvních týdnech života zcela bez pachu a jasného zabarvení, svítí uprostřed obrazovky termovize jako červená hvězdička .

 

 

 

 

Malému už nic nehrozí - už o něm víme. Před žacím strojem, který za hodinu vše poseče a rozdrtí, ho zachraňuje mladý myslivec Dominik z FLD ČZU.

 

 

 Prevence pomocí termovize má ale jeden háček - musíte si přivstat. V termovizi je zvěř nejlépe tepelně odlišitelná od okolního porostu ráno před svítáním. I taková je tvář ČZU, naší živé univerzity.


Aktualita

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.