Martin Pýcha

Martin PýchaPředseda Zemědělského svazu ČR od roku 2011

Zemědělství pro mě vždy představovalo smysluplný obor, kterému jsem se rozhodl věnovat nejen svá studia, ale později i svůj profesní život. Protože na střední škole mě navíc zaujala i ekonomie, bylo pro mne studium na Provozně-ekonomické fakultě ČZU přirozenou volbou. 

Na první pokus jsem se ale na tuto školu nedostal, a tak jsem absolvoval dva roky na ČVUT. Protože ale jak říká klasik „neopětovaná láska je svůdnější než ta opětovaná“, rozhodl jsem se opět po dvou letech na PEF přihlásit a tentokrát jsem přijímací zkoušku složil. Ještě jeden rok jsem studoval obě školy najednou, ale nakonec moje láska k ekonomii v kombinaci se zemědělstvím zcela zvítězila. Studium na ČVUT jsem ukončil, pokračoval pouze na PEF ČZU a své volby jsem nikdy nelitoval, ba právě naopak. Výborná parta lidí, jak při studiu oboru Ekonomika a management, tak i při studiu oboru Evropská agrární diplomacie, který jsem následně absolvoval, byla nezapomenutelnou součástí mého studia.

Stejně jako na každé jiné škole jsou semestry lehčí a semestry těžší až krizové. Já nikdy nezapomenu na šestý semestr a na tzv. trojboj tedy zkoušky ze statistiky, účetnictví a ekonometrie, kdy jsem dva z těchto předmětů skládal až v posledním třetím termínu. Stejně tak nejde zapomenout na zajímavé hodiny některých profesorů, např. angličtinu doc. Voráčka, která byla nejen o angličtině.

Ne všichni absolventi mohou říci, že pracují v oboru, který studovali. Já to štěstí mám a to doslova. Po úspěšném absolvování Provozně ekonomické fakulty jsem našel uplatnění v Zemědělském svazu. Zde jsem prošel různými pozicemi až na současný post předsedy, a tak zde znalosti nabyté na ČZU neustále uplatňuji. Realita zaměstnání je samozřejmě vždy poněkud odlišná od vysokoškolského prostředí, ale díky široké teoretické základně získané v dobách studií uplatňuji získané poznatky velmi často v praktickém životě. A to nejen z oblasti zemědělství, ekonomie či jazyků, ale i diplomacie či řízení lidí.

Ocenit musím také profesory, kteří měli nejen velkou autoritu, ale bezpochyby i vysokou odbornost a k nám se chovali seriózně. Patří jim všem můj dík.

Na studium PEF ČZU vzpomínám velice rád a ačkoliv v současné pozici komunikuji a spolupracuji i s dalšími vysokými školami, Česká zemědělská univerzita je vždy něco více. Je mou srdcovou záležitostí a vždy se budu do ní rád vracet.

Další články v rubrice

English ☰ Menu