Podání přihlášky ke studiu

PEF v novém kabátě: Smart nábytek

Význam termínu Smart nábytek je v článku použit jako chytrý, elegantní a vkusný. Díky integraci technologických prvků a pokrytí celého prostoru atria internetem věcí (Internet of Things - IoT) je přikládán k termínu ještě význam elektronicky a digitálně sofistikovaný. V rámci jakých projektů se inovativní změny atria Centra ekonomicko-manažerských studií (CEMS) na PEF uskutečnili, popisuje úvodní článek série.

V přízemí budovy C (u hlavního vstupu do atria CEMS) narazíme na první chytré nábytkové prvky pro studenty. Hned několik sedacích zón je zakomponováno v nábytkové sestavě zvané esíčko. Vyvýšené sezení na pevných židličkách s dostatečnou pracovní plochou, příjemné intimnější zákoutí v polstrovaných půlkruhových sedačkách s malým kulatým stolkem a taburetem. Esíčko bude jistě velmi praktické pro využití právě při spolupráci studentů na školních týmových projektech. Ve vnějších zónách pod pracovní deskou jsou rozmístěné elektrické zásuvky pro snadné nabíjení mobilních zařízení.

Studenti v esíčku

Nepřehlédnutelné a ihned velmi oblíbené jsou chytré nábytkové sestavy tzv. vagony s interaktivními dotykovými obrazovkami. Jedná se o 8 čtyřmístných boxů kůží polstrovanými sedačkami a vyššími opěráky. Dominantním prvkem tohoto sezení jsou dotykové interaktivní obrazovky Samsung Flip zabudované v čelní stěně každého boxu. V každém vagonu je k dispozici elektrická zásuvka. Jak interaktivní flipy fungují, k čemu všemu je lze využít a seznámení s krátkým návodem bude obsahem příštího dílu série aktualit PEF v novém kabátě.

Studenti ve vagonu s interaktivním flipem

Na obou koncích přízemí se nachází po třech nábytkových sestavách zvaných áčko - stoly svou konstrukcí připomínají tvar písmene A. Prodloužením nohou stolu vysoko nad úroveň sedící osoby vzniká policový prostor, rovnoběžný s velkou pracovní plochou, vhodný například pro osazení květinami. Sytě oranžové police lze využít i na odložení tašky či klobouku, avšak v plánu je právě umístění živé zeleně. Na prodloužené konstrukci nohou jsou umístěny praktické háčky na kabáty. V pracovní desce je zabudována indukční (bezdrátová) nabíječka, elektrická zásuvka a USB nabíječka. Indukční nabíječky mohou být využity pro všechna zařízení, která podporují technologii Qi. Každý stůl ještě doplňují dvě kůží polstrované lavice bez opěrek.

Výrazným a funkčním prvkem celého přízemí atria prolínajícím se až do druhého nadzemního podlaží je nové dřevěné opláštění schodiště se zabudovaným ambientním LED osvětlením přímo v zapuštěných madlech zábradlí. Prostor pod schody je využit pro umístění chytrých šatních skříněk sloužících studentům k odkládání jejich osobních věcí. Jak budou skříňky fungovat bude podrobněji popsáno v jednom z dalších dílů série PEF v novém kabátě.

Ve druhém nadzemním podlaží je pak velmi prakticky využito obvodu světlíků pro umístění pracovní desky a plnohodnotného sezení na pevně připojených barových stoličkách tvarem připomínající houby. V pracovní desce obvodu obou světlíků je zabudováno v každém 10 indukčních (bezdrátových) nabíječek a v opláštění světlíku najdeme elektrické zásuvky s integrovanou USB nabíječkou.

Barové stoličky okolo světlíků

Rovněž v tomto patře je studentům k dispozici šest sestav chytrého nábytku v podobě áček. Další áčka jsou umístěna v prostoru jídelny, z provozních důvodů (jez a běž) již bez jakýchkoliv nabíječek a elektrických zásuvek. Naopak v prostorách čítárny a kavárny jsou studentům k dispozici elektrické zásuvky, v čítárně pak i USB nabíječky.

Zajímavosti architektonického řešení interiéru atria CEMS rozkrývá autor konceptu architekt Luka Križek v autentickém videorozhovoru.

Autoři fotografií: Patrik Hácha a Markéta Sovová

Autoři videa: Ondřej Fátor, Patrik Hácha, Martin Sloup