Koncepce CMSRV je založena na principu podpory rozvoje bilaterálních vztahů se zeměmi Afriky, Asie a Latinské Ameriky, kde by byla Česká republika prostřednictvím České zemědělské univerzity v Praze (ČZU v Praze) významným partnerem podporujícím vzdělávání v zemědělství a modernizaci zemědělského sektoru s cílem podpořit českou proexportní diplomacii v agrárním sektoru.
Záměrem je navázat na bohatou historii a širokou síť kontaktů v cílových zemích a dále prohloubit vzájemné vztahy a spolupráci ve výše uvedených oblastech.
Centrum je koncipováno jako virtuální organizace, která by mohla být organizačně pod PEF ČZU v Praze a byla by personálně pokryta pracovníky ČZU v Praze a externími odborníky mimo univerzitu. Struktura Centra se dá rozdělit do dvou hlavních sekcí:
- Sekce pedagogicko-teoretických činností
- Sekce projektových aktivit (realizace projektů)
Pedagogicko-teoretická sekce bude zahrnovat vzdělávání, výuku, výzkum a diplomatické aktivity. Tato sekce bude zodpovědná za koncepcí rozvoje, pedagogickou činnost a analytickou činnost. Sekce realizace projektu bude ve spolupráci s Pedagogicko-teoretickou sekcí realizovat rozvojové projekty a terénní studie v cílových zemích a implementovat prvky agrární diplomacie ve spolupráci s vládními organizacemi a zastupitelskými úřady ČR.
Cíle a rozsah činností:
Podpora rozvoje globálních venkovských oblastí je komplexním souborem aktivit, které je třeba provádět v rámci stávající organizace společnosti, s přihlédnutím k současnému stavu a strategii České republiky ve vztahu k této problematice a možnostem a potřebám příjemců podpory. Je proto nezbytné definovat cíle a prostředky nezbytné pro naplnění vize CMSRV a jeho partnerů. CMSRV se proto bude řídit těmito cíli:
- Vytvoření globální diskusní platformy přístupné všem spolupracujícím partnerům k identifikaci a specifikaci dílčích strategií a oblastí zájmu, ve kterých může CMSRV efektivně plnit svou vizi.
- Specifikace a koordinace priorit ČR v rozvoji venkovských oblastí na základě českých technologií a know-how, které mohou být sdíleny a které jsou přínosné pro cílové oblasti.
- Realizace výzkumných aktivit, mapování problematiky ekonomických a sociálních otázek, souvisejících a ovlivňujících rozvoj venkovských oblastí.
- Realizace pedagogických aktivit, příprava českých a zahraničních odborníků na klíčové role pro rozvoj venkovských oblastí - specialisty na ekonomický rozvoj, transfer technologií a sociální rozvoj globálního partnerství.
- Navázání a udržování vztahů s mezinárodními partnery, zejména s osobnostmi a institucemi, které jsou klíčové pro naplnění vize CMSRV a posílení role ČR jako lídra pro danou problematiku.
- Projektová činnost, která bude naplňovat vize a mise CMSRV.