SUSTA Summer Course on Sustainability

Katedra ekonomiky společně s Katedrou obchodu a financí organizovala letní intenzivní kurz pro studenty z Maďarska, Slovenska, Polska, Chorvatska a ČZU. Kurz se konal 12. - 16. 9. 2022.

V rámci projektu SUSTA (Teaching Sustainability in Higher Education in the Field of Economics and Management) přivítala Provozně ekonomická fakulta 23 studentů převážně magisterského studia na 5denní intenzivní kurz zaměřený na téma udržitelnosti. 11 pedagogů ze všech partnerských států připravilo pro studenty nabitý program. Cílem letní školy bylo vyzkoušet koncept výuky udržitelnosti a současně nahrát video s přednáškami hostujících profesorů pro budoucí využití. V rámci přednášených témat studenti měli možnost seznámit se se základními koncepty udržitelnosti, tématy udržitelného nakupování, udržitelné spotřeby, cíli Udržitelného rozvoje OSN, nefinančním vykazováním podniků pro potřeby environmentálního auditu a CSR a mnoho dalšího. Program byl současně obohacen o exkurzi do nově otevíraného Potravinářského pavilonu FAPPZ a pivovaru Jeník. V rámci prohlídky kampusu byly prezentovány udržitelné realizace studenů vycházející z realizace soutěže CZU Campus Sustainability Challenge. Ve středu 14. 9. bylo součástí letní školy plenární zasedání konference Agrární perspektivy, zaměřené na dopady Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). 5 mezinárodních skupin mělo v rámci týdenního projektu v Praze najít a navštívit jakýkoliv koncept udržitelného nakupování a tento koncept prezentovat. Páteční studentské prezentace představily nejrůznější koncepty prodeje oděvů. Představen byl např. exkluzivní second-hand, upcyclingová prodejna oděvů, charitativní obchůdek atd. Celý program byl podpořen z Evropského fondu Erasmus+, který umožnil studentům kompenzovat náklady spojené s cestou a ubytováním. V dalších fázích projektu budou připraveny výukové materiály (případové studie, učebnice) pokrývající širokou paletu témat spojených s udržitelností v kontextu výuky ekonomických oborů. Závěrem je možné konstatovat, že celý program byl pozitivně přijat studenty i pedagogy, jak z pohledu odborného, tak ze strany kulturní i společenské.

Více informací o projektu naleznete na facebooku.

Autoři: Pavel Kotyza, Luboš Smutka