Šetři s PEFkou, nechoď s PETkou!

Na jaře 2017 se Provozně ekonomická fakulta připojila k projektu VODA PRO LIDI.CZ (dnes FILTERMAC), jehož cílem bylo poskytnout lidem prostřednictvím fontán na čerstvou mikrofiltrovanou vodu skutečnou alternativu k vodě balené. V rámci projektu FILTERMAC  byly na PEF instalovány dvě fontány, ze kterých si můžete natočit čerstvou perlivou nebo neperlivou vodu přímo do vlastních sklenic, láhví či jiných nádob. Jedna fontána je umístěna v přízemí atria CEMS a druhá je na konci chodby před posluchárnami EI - EIII.

Za rok 2018 se na PEF ušetřilo v přepočtu na kilogramy celkem 3109 kg plastu. Tomu odpovídá  124 354 ušetřených PET láhví o obsahu 0,5 l. Od začátku používání fontán FILTERMAC (květen 2017) se na PEF ušetřilo již 228 694 ks půllitrových PET láhví. Přepočítáno na 5717 kg ušetřených kg plastu.

V tomto akademickém roce (a. r. 2018/2019) přibyly na naší univerzitě další dvě fontány, a to na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů a venkovní fontána FILTERMAC City před menzou.

Množství ušetřených PET láhví (0,5 l) za první čtvrtletí roku 2019
  PEF FAPPZ Venkovní fontána před menzou
Leden 5470 3340 0
Únor 12172 9248 5748
Březen 18702 11742 9752
Celkem 36344 24330 15500

Díky projektu FILTERMAC přispívají lidé, nejen na naší univerzitě, ke snížení plastové a uhlíkové stopy a zároveň se učí omezit využívání PET láhví. Svým individuálním chováním participují na zlepšení životního prostředí. Motto #jednalahevstaci je podle týmu FILTERMAC klíčovým řešením ke zlepšení celé situace v dnešní "době plastové".

Na celkové úspory od zahájení projektu FILTERMAC se můžete podívat na jejich webových stránkách.

Projekt FILTERMAC se stal semifinalistou cen SDGs 2019 a stal se jednou z TOP 15 firem v Česku, které přispívají k naplnění Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) přijatými summitem OSN v roce 2015. FILTERMAC naplňuje hned několik z definovaných 17 cílů přibližujících, jak by měl náš svět vypadat v roce 2030.