Setkání sítě IBSEN v Izmiru, Turecko

IBSEN (International Business Studies Exchange Network) je síť, která vznikla s cílem usnadnit výměnu studentů mezi členskými univerzitami v Evropě, Severní Americe a Asii. Snahou je maximálně zvýšit mezikulturní kompetence našich studentů i zaměstnanců a podporovat jejich profesní růst na multikulturní úrovni. PEF ČZU je členem této sítě od roku 2016. Více o činnosti sítě IBSEN je možné dozvědět se na https://www.ibsen-network.com/.

Izmir University of Economics (IUE), která se k síti IBSEN připojila v roce 2018, poprvé hostila setkání členů této sítě na konci listopadu 2019 na své domovské univerzitě. Ta vznikla zřízením Obchodní komory pro vzdělávání a zdraví v Izmiru a od té doby je výrazně mezinárodně orientována. Příkladem toho jsou kompletní nabídky kurzů v angličtině. Navíc zde funguje mimořádné přizpůsobení podnikatelských subjektů skutečným ekonomickým požadavkům na základě úzké spolupráce s obchodní komorou v Izmiru a propojení s praxí.

Hlavním zaměřením tohoto setkání byla 3 témata: podnikatelská činnost (podnikání a inovace), digitalizace (budoucnost podnikového vzdělávání v digitalizovaném světě) a udržitelná ekonomika (jak vytvořit udržitelnější podnikatelské prostředí?). Kromě toho byla diskutována další rozšíření stávající spolupráce. Zejména dobře zavedené programy double degree na bakalářském stupni s možností rozšíření na magisterskou úroveň a letní školy organizované ve spolupráci s partnerskými univerzitami. Na veletrhu vzdělávání představily partnerské univerzity možnosti studia na svých institucích a své anglické programy.

Mezi novými partnery byla přivítána Indian River State College z Floridy, USA, která je již několik let partnerskou univerzitou PEF ČZU a byla doporučena jako vhodný nový člen. Každoročně jezdí na výuku na PEF několik pedagogů z této instituce a pátým rokem také probíhá měsíční letní škola v kampusu ČZU.

Další setkání sítě IBSEN je naplánováno na květen 2020 na partnerské univerzitě ve Winnipegu – konkrétně na University of Manitoba v Kanadě.