Provozně ekonomická fakulta ve světě virtuální reality

Ve dnech 24. - 25. května 2017 se Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze zúčastnila festivalu Czech VR Fest, největšího festivalu virtuální (VR) a rozšířené (AR) reality ve Střední Evropě.

Ve vyhrazené části festivalu PEF vytvořila virtuální stánek a představila zde virtuální model fakulty s fotografiemi a videoprojekcemi. K zobrazení VR byly použity brýle HTC Vive. Celá prezentace byla vytvořena ve spolupráci s firmou Solirax a spuštěna pomocí vyvíjené platformy NeosVR. K tvorbě modelů byl použit 3D grafický software Blender a menší objekty byly naskenovány 3D scannerem od firmy Structure.

Zájem o spolupráci v oblasti VR projevily hlavně střední školy a marketingové společnosti. PEF získala mnoho cenných kontaktů potenciálních zájemců o spolupráci a také se seznámila s novými produkty a technologiemi v oblasti VR a AR. Zvažuje využití brýlí pro zobrazení AR - HoloLens a rozšířit tak laboratoř HUBRU o další technologii.

Provozně ekonomická fakulta ČZU v Praze se věnuje VR v rámci laboratoře virtuální reality projektu HUBRU (Human Behaviour Research Unit). Laboratoř disponuje kombinací technologií CAVE, eyetracking, biofeedback a VR sety HTC Vive. Na začátku roku 2017 byla navázána úzká spolupráce se společností Solirax. Jejich prostředí NEOS VR je plně využíváno k výuce, výzkumu a prezentačním účelům fakulty.

Zástupci Provozně ekonomické fakulty se také setkali se softwarovým inženýrem týmu Unity Technologies Amirem Ebrahimim a diskutovali o možnosti využití prostředí Unity ve virtuální laboratoři v HUBRU.  Unity Technologies je mezinárodní společnost se sídlem ve Spojených státech v San Franciscu v Kalifornii s pobočkami v Kanadě, Číně, Kolumbii, Dánsku, Finsku, Německu, Koreji, Japonsku, Litvě, Singapuru, Švédsku, Ukrajině a Velké Británii. Společnost se zabývá tvorbou a vývojem her a aplikací v 2D, 3D, VR a AR. Společnost nabízí kreativní a realizační nástroje - Unity Asset Store, Unity Cloud Build, Unity Analytics, Unity Ads, Unity Everyplay a Unity Certification.

Festival Czech VR Fest se konal pod záštitou místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, děkana FEL ČVUT Pavla Ripky a vedoucího DCGI na FEL ČVUT Jiřího Žáry.

Pokud vás zajímá jaká byla atmosféra festivalu, neváhejte se podívat na video níže.