Léto na Floridě, v Nepálu nebo Číně? Jeďte s PEF na letní školu

Oddělení mezinárodních vztahů PEF spolupracuje s partnerskými univerzitami v zahraničí. S některými z nich (Zhejiang GongShang University a China Agricultural University, Čína; Indian River State College, USA; Kathmandu University a Pokhara University - Nepál) vyústila v organizaci letních škol. Nejen studenti PEF se mohou přihlásit do výběrového řízení, které probíhá na jaře, a absolvovat několikatýdenní pobyt na zahraničních univerzitách v nadcházejícím létě. První letní škola byla zorganizována v Číně již před pěti lety. Do USA se naši studenti podívali letos již potřetí a letní škola v Nepálu je pořádána druhým rokem. Pobyty přináší zajímavé zkušenosti nejen z akademického prostředí v odlišných kulturách. Kromě přednášek na místních univerzitách a návštěv do podniků, je pro studenty připraven také bohatý kulturní program.

Business & US Cultural Studies  - Letní škola USA 2018

V červenci letošního roku se uskutečnil již třetí ročník letní školy ve Spojených státech amerických ve spolupráci PEF ČZU v Praze a  dlouholetého partnera Indian River State College ve státě Florida. Letní školy se zúčastnilo celkem 16 studentů s doprovodem pana děkana Provozně ekonomické fakulty, Ing. Martina Pelikána Ph.D. a pana proděkana pro mezinárodní vztahy, doc. Ing. Karla Tomšíka, Ph.D. Letní škola začala ve Fort Pierce na Floridě, kde studenti absolvovali dvoutýdenní workshopy a exkurze nejen s profesory, ale také s odborníky z praxe. Studenti měli možnost navštívit Universal studio, Kennedyho Space Center a další. Dále se studenti přesunuli na Havaj, kde proběhla již neoficiální část programu.

Chinese Culture, History and Economy, Letní škola v Číně 2018

V červenci 2018 se uskutečnil již pátý ročník letní školy v Číně organizované ve spolupráci PEF ČZU v Praze a Zhejiang GongShang University v Hangzhou. Pod vedením Ing. Jany Melezínkové se programu zúčastnilo celkem 27 studentů a dvoutýdenní rozvrh byl stejně jako v předchozích letech velmi pestrý. Velkou výhodou je účast čínských studentů, kteří se v Pekingu zapojují do výuky čínštiny a organizace kulturních aktivit jako jsou tradiční čínská kaligrafie, tai chi, bojové umění wushu, čínská opera atd. Zároveň se studentům PEF stali oporou a novými kamarády v cizí zemi a doprovodili je na výlet do Zakázaného města, Letního paláce, na Velkou čínskou zeď a na závěr týdne je vzali na karaoke, kde se společně rozloučili před další cestou po Číně. V druhé části programu letní školy se studenti přepravili nočním vlakem do Hangzhou, kde se účastnili kurzů čínské kultury, historie a ekonomie na Zhejiang GongShang University. V Hangzhou ještě navštívili Xihu lake (West lake), které bylo v červnu 2011 připsáno na seznam světového dědictví UNESCO, a poté se přesunuli o dalších 160 kilometrů dál do města Suzhou, kde studenti navštívili závod na výrobu hedvábí, pagodu na Tiger Hill a Lion Grove Garden - zahradu známou labyrintem kamenných jeskyní. „V nebi je ráj a na zemi je Hangzhou (Chang-čou) a Suzhou (Su-čou),“ jak tvrdí staré čínské přísloví o těchto dvou krásných městech. Poslední destinací letošního ročníku byla krásná a mezinárodní Šanghaj, kde se studenti s letní školou rozloučili na noční plavbě lodí a pokračovali dále po vlastní trase do dalších zemí Asie.

Exploring Tourism and Business Potential of Nepal

V termínu od 8. do 24. září 2018 se uskuteční druhý ročník letní školy v Nepálu, kterého se zúčastní 26 studentů. Budou mít možnost seznámit se s ekonomickými aspekty této na turismus zaměřené země. V první části sedmnáctidenního pobytu budou studenti navštěvovat přednášky týkající se ekonomické situace, kultury, historie a jazyka na Kathmandu University, School of Arts, se kterou má Provozně ekonomická fakulta ČZU uzavřenou smlouvu o spolupráci. Ve druhé části se přesunou do města Pokhara, kde na University of Pokhara budou navštěvovat několik seminářů o turismu. Velikým přínosem jsou přednášky o místních tradicích, zvycích a životním stylu, které jsou vedeny nepálskými studenty. Neoficiální částí programu je pěší turistika v Chráněné Oblasti Annapurna s výhledy na některé z Himalájských vrcholů, doplněná o téměř každodenní kurzy jógy.

Tým Oddělení mezinárodních vztahů PEF