Letní škola Euroligy o rozvoji venkova

Ve dnech 3. 7. – 9. 7. 2016 proběhl již desátý ročník letní školy organizované v rámci předmětné sekce Economics, Management and Social Sciences, Euroleague for Life Sciences (ELLS). Provozně ekonomickou fakultu reprezentovali čtyři studenti doktorských studijních programů. Fakulta tudíž patřila k nejpočetněji zastoupeným institucím. Letošní letní škola nesla název Key Challenges in Rural Development, byla organizována partnerskou univerzitou BOKU ve Vídni. Hlavním tématem byly zejména současné výzvy venkovských oblastí. Účastníci měli možnost seznámit se jak s teoretickými přístupy k řešení problematiky venkovského prostoru v rámci přednášek odborníků z BOKU Vídeň, varšavské univerzity SGGW a ČZU v Praze, tak si vyzkoušet i praktické řešení konkrétních problémů rurálních oblastí.

Letní školaSoučástí letní školy byla exkurze do vybraných venkovských oblastí Dolního Rakouska, kde se účastníci letní školy setkali se starosty obcí, místními podnikateli a dalšími aktéry, aby se seznámili s jejich nejpalčivějšími problémy. Na základě této exkurze studenti skupinově vypracovali případové studie s návrhy na řešení, které byly na závěr letní školy prezentovány ve formě videozáznamu a předány místním aktérům navštívených oblastí.

Týdenní pobyt ve Vídni byl završením a vyvrcholením dlouhodobějších příprav. Všichni účastníci během letní školy prezentovali své příspěvky, které vypracovali v předchozím období a které prošly ještě před zahájením letní školy vzájemnou oponenturou. Letní škola tak byla obrovskou příležitostí vyzkoušet si odborné vystoupení a obhajobu svých názorů na mezinárodním poli.