Podání přihlášky ke studiu

Konjunkturální průzkumy – okno do budoucího vývoje ekonomiky

Katedra statistiky pořádá ve čtvrtek 16. 2. 2017 od 11:00 do 14:00 v zasedací místnosti Provozně ekonomické fakulty E209 přednášku na téma Konjunkturální průzkumy – okno do budoucího vývoje ekonomiky.

Přednášející: Ing. Jiří Obst, vedoucí Oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Konjunkturální (předstihové) průzkumy indikují budoucí i současný ekonomický vývoj země. Konjunkturální průzkumy prováděné v podnikové sféře jsou významným zdrojem informací v zemích s ekonomikou založenou na tržních vztazích, poskytují informace o očekávaných tendencích ve vývoji hlavních oblastí podnikové ekonomiky v nejbližší budoucnosti. Jsou významné především v tom, že postihují atmosféru v podnikatelském prostředí a poskytují informace s velkým časovým předstihem, čímž slouží k identifikaci bodů obratu v ekonomice a poskytují informace i za takové oblasti, které jsou obtížně postižitelné kvantitativními údaji. V tomto smyslu jsou již celá desetiletí organizovány a využívány v zemích s vyspělou tržní ekonomikou. Konjunkturální průzkumy realizované ČSÚ jsou součástí evropského programu Joint Harmonised EU Programme of Business and Consumer Surveys.