Jste včelař? Staňte se referenčním včelařem a podpořte vědu!

včely

Co je program testování referenčních úlových vah a jak se můžete stát referenčním včelařem ?

V rámci testovacího období mají vybraní zájemci možnost vyzkoušet a bezplatně užívat zařízení úlové váhy a službu BeeTech. Podmínkou užívání je sdílení naměřených dat a poskytování pravidelné zpětné vazby. Vybraní zájemci o spolupráci se stanou tzv. „referenčními včelaři“ a jimi vybrané včelstvo pro váhu se stane tzv. „referenčním včelstvem“, tj. na portálu Včelstva online veřejně dostupným.

Jak se přihlásit?

Zájemci o testování se mohou přihlásit prostřednictvím registračního formuláře do 8. 10. 2017. Výběr provede odborná komise sestavená ze strany partnerů programu.

Více informací naleznete na portálu Včelstva online. Podrobné podmínky účasti v programu  naleznete ve Smlouvě o testovacím provozu služby BeeTech.

Co je to úlová váha a jak funguje?

Úlová váha umožňuje včelaři sledovat chování včel a monitorovat další veličiny v obydleném úlu. Váha umístěná pod úlem zaznamenává v pravidelných intervalech hmotnost úlu, díky které je možné sledovat obsazenost úlu včelami, snůšku a ostatní produkty včel. Váha disponuje bezdrátovým připojením k Internetu, veškeré změřené hodnoty se ukládají. Včelaři na základě vyhodnocení naměřených dat mohou určit správný čas pro stáčení medu, zařazení dalšího nástavku a další úkony.

Co nabízí úlová váha včelaři?

• měří celkovou váhu úlu i denní přírůstky
  • monitoruje vnitřní vlhkost úlu
  • zaznamenává venkovní teplotu i vnitřní teplotu úlu
  • veškerá data jsou zaznamenány v čase, což umožňuje sledovat vývoj v průběhu sezóny i porovnávat výsledky z minulých let
  • bezdrátový přenos dat
  • šetří čas a zefektivňuje práci včelaře

Program testování referenčních úlových vah pro včelaře BeeTech vznikl na České zemědělské univerzitě v Praze ve spolupráci se společností T-Mobile Czech Republic a.s. a společností IBM Česká Republika s.r.o.