Golfisté z řad studentů PEF opět uspěli

Dne 12. září 2017 se konalo Akademické Mistrovství ČR jednotlivců a univerzitních družstev v Panorama Golf Resortu - Kácov, kterého se účastnili i studenti Provozně ekonomické fakulty a umístili se na krásném 3. místě. Vyzpovídali jsme člena úspěšného golfového týmu Víta Klugera, studujícího na PEF obor Veřejná správa a regionální rozvoj (VSRR)

1. Má podle vás Česká republika dobré podmínky pro golf?

V porovnání s ostatními státy, ve kterých je po většinu roku přívětivé počasí (USA, Španělsko atp.), musím říci, že je tu opravdu těžké hrát golf na vrcholové úrovni a mít dobré výsledky. Zimní pauza hraje velkou roli v přípravě na novou sezonu, a proto každým rokem přibývá hráčů odjíždějících do míst, kde mohou hrát a trénovat na hřišti i v zimním období.

2. Myslíte si, že golf patří mezi univerzitní sporty?

Golf patří mezi nejrozšířenější sporty na světě a už jen díky tomu, dle mého názoru, si zaslouží být zařazen mezi univerzitní sporty. Typickým příkladem je USA, kde funguje Národní vysokoškolská atletická asociace (NCAA), v níž je právě golf zařazen. Je rozdělena do několika divizí a většina univerzit je její součástí. Studenti mohou díky reprezentaci své školy dostat sportovní stipendia, benefity a další výhody. Poslední dobou získává sportovní stipendia čím dál tím víc českých golfistů a to je velká naděje pro budoucnosti českého golfu.

3. Kolik členů má Golfový tým ČZU? Znali jste se již před založením týmu?

Golfový tým pod ČZU oficiálně založený není. Jelikož se ale ve většině všichni golfisti na ČZU známe několik let, dali jsme dohromady facebookovou stránku “Golf na ČZU”. Ná této stránce se domlouváme na různé turnaje a hlavně na složení týmu na Akademické mistrovství ČR v golfu.

4. Jste úspěšný golfový tým, můžete nám prozradit jakých nejlepších výsledků jste dosáhli?

Tradičně už asi posledních 5, možná i 6 let odvážíme z AMČR medaile, a to i ty nejcennější. V roce 2015 v Olomouci jsme si z družstev odvezli 1. místo a to pouze ve třech hráčích (v týmu se počítají 3 nejlepší výsledky z možných 4). Zároveň se umístil na 3. místě v kategorii jednotlivců náš hráč Tomáš Holoubek.O rok později v Praze na Černém mostě jsme obsadili 2. místo a tento rok jsme získali bronzovou medaili. Takže si myslím, že naší alma mater uspěšně a hrdě reprezentujeme, jak v kategorii družstev, tak i v jednotlivcích. Velká škoda je, že se nám zatím nedaří sehnat dívky, které by taktéž naši univerzitu reprezentovaly.

5. Jak jste se dostal ke golfu? Kolik let se zabýváte golfem? Kolik máte HCP?

Já osobně hraji golf 17 let. Začal jsem těsně před nástupem do 1. třídy, kdy Golf Resort Karlštejn dělal nábor dětí v pražských Hodkovičkách. Golf mě po prvním tréninku natolik nadchnul, že jsem u něj zůstal až doteď. Poslední dobou, hlavně díky času, již golf hraji spíše rekreačně. Nicméně se snažím pořád zlepšovat a plnit si svůj cíl, dostat se pod HCP 2. Nyní se pohybuji kolem HCP 4. Momentálně hraji i trénuji v Golf Klub Čechie Praha a poslední dva roky se věnuji také trénování, zejména dětí.

6. Slyšel jste, že PEF pořádá menší golfové turnaje pro milovníky golfu a letos proběhl 2. ročník Golfového turnaje o pohár děkana PEF? Zúčastnil byste se dalšího ročníku?

O turnaji jsem slyšel, nicméně zatím se nikdo z našeho akademického týmu nezúčastnil. Pokud by se naskytla příležitost změřit síly s ostatními golfisty působícími na ČZU, určitě bychom se rádi zúčastnili.

7. Dočetli jsme se, že působíte také v univerzitních novinách ČZU iZUN.eu jako organizátor studentských akcí na ČZU. Která akce Vás zatím nejvíce bavila organizovat?

Jsem členem iZUNu (univerzitní noviny ČZU) již 3 roky. Začínal jsem zde jako organizátor, poté jsem se dostal na pozici Project Leadera a v letošním roce jsem svou pozici přenechal Máje Balounové. Uvědomil jsem si, že je potřeba se v organizaci střídat, aby se všichni naučili co nejvíce. Mně samotnému iZUN dal velké množství zkušeností, hlavně v oblasti vedení lidí. A nikdy nebudu litovat, že jsem se do této studentské organizace zapojil. Co se týče akcí, tak jako iZUN jich pořádáme mnoho. Například Zahajovací party, burzu skript, v posledních letech se podílíme na organizaci Miss Agro. Ale pro jednu akci mám slabost, a to jsou vánoční trhy, které měly minulý rok premiéru. Jednou mě napadlo, že by bylo hezké mít v kampusu pravou vánoční atmosféru, čehož, si myslím, jsme minulý rok dosáhli. Byl to první ročník, určitě je tedy co zlepšovat, ale po rozhovorech se studenty, profesory i vedením školy, se tato akce velmi líbila, což mě velmi potěšilo. A již se nemůžu dočkat letošního ročníku, máte se na co těšit.

8. Proč jste se rozhodl studovat na PEF právě obor VSRR?

Pro mě byla ČZU jasná volba a na jinou školu jsem ani nechtěl. Díky referencím starších studentů jsem měl jasno. VSRR mě zaujalo, jelikož se zde vyučují i humanitní předměty, jako sociologie, politologie až po veřejnou správu. Já jsem šel ze všeobecného gymnázia, a proto byl tento obor pro mě jasnou volbou. Musím říci, že svého rozhodnutí nelituji.

9. Je něco, co byste chtěl vzkázat uchazečům a studentům PEF?

Zkuste se zapojit do studentských organizací, získáte velké zkušenosti a pomůže vám to v rychlejším osobním růstu. Nemohu opomenout přání, abyste se také zapojili do sportovních aktivit, a tím jsme měli za ČZU silné sportovní týmy.  Na závěr - pokud hrajete golf nebo byste chtěli začít, neváhejte mě kontaktovat! A učte se!