Ve dnech 29. června až 3. července 2026 se na Provozně ekonomické fakultě ČZU v Praze uskutečnil další ročník EcoMod School of Modeling and Data Science, mezinárodní školy ekonomického modelování. Do čtyř intenzivních kurzů se zapojilo 22 účastníků z celého světa.
Pětidenní program nabídl čtyři paralelní kurzy pokrývající klíčové metody kvantitativní ekonomické analýzy: DSGE modelování krok za krokem, energetické a environmentální CGE modelování v softwaru GAMS, výpočetní ekonomii a strojové učení v Matlabu a Pythonu a makroekonometrické modelování a prognózování v EViews. Výuka je postavena na praktické práci s modely – účastníci si každou metodu osvojují přímo na vlastních počítačích pod vedením lektorů se zkušenostmi z modelovacích týmů významných institucí.
Kurzy EcoModu se zaměřují na témata, která dnes hýbou hospodářskou politikou: udržitelnost, energetiku a klimatickou změnu, fiskální a měnovou politiku, trh práce či regionální rozvoj. Absolventi dokáží vyvíjet a používat modely pro scénářové analýzy, hodnocení dopadů politik a prognózy.
EcoMod je mezinárodní síť sdružující akademiky, analytiky a tvůrce politik z více než 180 zemí a jeho letní školy patří k nejrespektovanějším vzdělávacím akcím v oboru. Provozně ekonomická fakulta akci hostí již od roku 2014 – pražský kampus se tak každoročně stává jedním z center světové komunity ekonomického modelování.
Více informací o síti EcoMod najdete na ecomod.net.