Podání přihlášky ke studiu

ČZU jako první vysoká škola zřídila odběrové testovací centrum na přítomnost COVID-19. Pozitivních případů během prvního dne: 1 %

Poskytování této služby jsme zajistili u biotechnologické společnosti Aiomica, a.s., která se od začátku pandemie věnuje odběrům a výrobě testovacích sad pro certifikovaná odběrová pracoviště. Díky naší včasné reakci jsme tak první vysokou školou a jednou z prvních veřejných institucí, která pro své zaměstnance zajistila přednostní možnost testování na přítomnost onemocnění COVID-19.

Odběrové centrum je umístěno na okraji areálu ČZU na parkovišti P1. Provozní doba centra je v tomto týdnu úterý – středa od 7:00 – 11:00 hodin, v pátek od 8:00 – 11:00 a pro následující týden, tj. od 8. 3. do 12. 3. 2021 bude provoz centra optimalizován. Kapacita odběrového centra je cca 60-80 osob za 60 minut, prosíme tedy o trpělivost v prvních dnech provozu centra.

Při vstupu k odběrovému místu bude testovaná osoba vyzvána nejprve k registraci, kde se prokáže zaměstnaneckou případně studentskou kartou (ISIC, ITIC) a uvede základní osobní údaje nezbytné pro registraci, následně bude vyzvána k odběru antigenním testem. Testované osoby budou mít na výběr testování formou stěru z nosohltanu nebo kraje nosu či zadní části jazyka. Další možností je odebrání vzorku slin, který je za příplatek 300,- Kč. Výsledky testu obdrží testovaná osoba v tištěné podobě v řádu jednotek minut. V následujícím týdnu budou řešeny další možnosti vydání potvrzení. V případě zjištěné pozitivity bude testované osobě ihned proveden PCR test hrazený zdravotní pojišťovnou. Tento test je možné také provést na vyžádání za úhradu samoplátcem. V odběrovém centru se mohou zaměstnanci v souladu s mimořádným opatřením MZDR nechat zdarma 1x za 3 dny testovat (antigenním testem).

V blízkosti odběrového centra budou zajišťovat a kontrolovat dodržování bezpečnostních opatření pracovníci Odboru bezpečnosti ČZU.

„Jsme velice rádi, že se vedení univerzity podařilo včas zajistit přednostní testování našich kolegů. Jde nám o maximální eliminaci šíření infekce viru SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19 i dalšími cestami. Ve vestibulu budovy rektorátu univerzity jsme také umístili bránu s funkcí dezinfekce a s bezkontaktním měřením teploty. Snažíme se tak, spolu s dalšími opatřeními, zařazovat všechny nástroje prevence onemocnění a ochrany našich zaměstnanců,“ řekl rektor ČZU prof. Petr Sklenička.

Během prvního dne systém zachytil 1 % pozitivních případů, kteří nebyli do kampusu vpuštěni a u nichž okamžitě započalo trasování.

„Toto je pilotní studie, kterou vyhodnotíme nejen z hlediska efektu ochrany zdraví, ale i logistiky nebo z pohledu ekonomických ukazatelů. Vše organizujeme mimo základní infrastrukturu státem organizovaných odběrných míst, abychom ji dále nezatěžovali. Výsledky hodláme dále interpretovat i pro účely budoucího rozvolňování režimu na naší univerzitě,“ dodal rektor ČZU prof. Petr Sklenička.

První zkušenost s antigenním testováním měla ČZU začátkem února na Provozně ekonomické fakultě v době státních závěrečných zkoušek. Aby se SZZ mohly uskutečnit v prezenční formě a byla zajištěna bezpečnost všech přítomných, probíhalo antigenní testování pro studenty i pedagogy.  Testovalo se v prostoru atria PEF, kde tým z nemocnice Brandýs nad Labem zajistil odběr vzorků a jejich následné vyhodnocení. Celkem bylo provedeno téměř 600 testů v pěti dnech a byli testováni prakticky všichni studenti a zkoušející, navíc jsme otestovali i další zájemce z řad pedagogů a zaměstnanců univerzity.