Podání přihlášky ke studiu

Festival dokumentárních filmů LSFF na ČZU

Letos se festival konal v týdnu od 15. do 19. října a nabídl 40 filmů a řadu diskusí přímo s režiséry nebo odborníky o tématech, kterými se dokumenty zabývají. Náměty filmů byly velmi pestré od zemědělství, ekologie, biologie až k chemii a technice. Nejeden film se zabýval například udržitelným rozvojem, znečištěním planety, klimatickou změnou, ale i robotikou a budoucností techniky vůbec. Seznam filmů letošního ročníku naleznete v katalogu LSFF.

Slavnostní vyhlášení a předání cen oceněným filmům se uskutečnilo ve čtvrtek 18. října od 18 hodin v Kruhové hale ČZU, kde také probíhalo promítání filmů. Americký režisér Jonathan Cianfrani převzal Velkou cenu LSFF za film Fermentace čili proměna o procesu kvašení jako způsobu uchovávání jídla.

Provozně ekonomická fakulta ocenila snímek Homo Digitalis který řeší, zda společnost už dnes není příliš závislá na technice. Cenu Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů získal film Dilema masožrouta o  vlivu růstu populace a intenzifikace zemědělství na poškozování životního prostředí. Cena Fakulty tropického zemědělství putovala filmu Zelení bojovníci: Indonésie, nejznečištěnější řeka světa o indonéské řece, která je znečištěná vinou módního průmyslu. Cenu Technické fakulty získal film Lidštější než člověk o inteligentních strojích a technice. Cena Fakulty lesnické a dřevařské připadla dokumentu Svět bez hmyzu, který se zabývá problémem úbytku hmyzu nejen v Evropě. Cenu Fakulty životního prostředí získal film Kořeny o houbách, které umí zachytit vzdušný uhlík a zabudovat jej do organické hmoty, což by mohlo napomoci k řešení klimatické změny.

Zvláštní cenu poroty obdržel film Archa světel a stínů o dvou mladých filmařích, kteří jako první začali představovat africkou divočinu z pohledu environmentalistů. Cenu ministra zemědělství získal film Říše rudého zlata o důsledcích masivní výroby rajčat.

Na závěr byli účastníci pozváni na festival Food Film Fest, který se uskuteční 27. 10. 2018 v Národní technické knihovně v Dejvicích. Na fotografie ze slavnostního vyhlášení se můžete podívat ve fotogalerii na Facebooku PEF.