Letní školy na Provozně ekonomické fakultě

Letní školy organizované Oddělením mezinárodních vztahů na Provozně ekonomické fakultě ČZU se zaměřují především na studenty amerických univerzit. Tradiční stálicí je program pro studenty z Ohio State University, jehož první ročník se konal v roce 1992 a s výjimkou jednoho roku nepřetržitě funguje doposud. Od původního zaměření na zemědělství se náplň tohoto programu v průběhu let mění ve prospěch environmentální ekonomiky, trvale udržitelného rozvoje a rurální sociologie. Výjimečnost tohoto programu podtrhuje fakt, že na programu se od devadesátých let kontinuálně aktivně podílí někteří pedagogové např. prof. Ing. Michal Lošťák Ph.D. a doc. Ing. Jaroslav Voráček, CSc.

Další pilíř zahraničních programů na PEF tvoří letní škola určená pro studenty University of Missouri - Trulaske College of Business. V tomto programu probíhá společná výuka amerických a českých studentů PEF z magisterských oborů v anglickém jazyce. Letošního jedenáctého ročníku se účastnilo 40 amerických studentů, z čehož polovina absolvovala několikatýdenní praxi v českých podnicích.

Díky intenzivnímu rozvoji spolupráce s americkou partnerskou institucí San Diego State University se tento rok konal již čtvrtý ročník letní školy pro dvacet kalifornských studentů se zaměřením na studium Marketingu. Jako podmnožina tohoto programu byla realizována pracovní stáž pro sedm studentů ve spolupráci s firmou La Lorraine a.s. Obdobný program se zaměřením na téma Mezinárodní obchod byl letos organizován pro skupinu 15 amerických studentů z Indian River State College na Floridě. Tento program má mezinárodní kontext a pobyt studentů je rozdělen mezi Prahu a Honkg Kong.

Oddělení mezinárodních vztahů PEF organizuje také programy zaměřující se na představení tuzemských podniků především v oblasti zemědělství. Cílem těchto programů je ukázat budoucím americkým farmářům, zemědělcům a agribusinessmanům příklady dobré praxe českých producentů a umožnit jim poznat středoevropské zemědělství či navázat mezinárodní kontakty. V letošním roce se těchto programů účastnilo 50 studentů z Oklahoma State University a Tarleton State University.

Vedle amerických studentů hostí PEF každé léto skupinu 30 až 40 portugalských studentů z partnerské instituce ISCTE Lisabon. Tento program je zaměřen především na podnikání, marketing a management.

V neposlední řadě je nutné zmínit týdenní návštěvu studentů z Manchester Business School zaměřenou na mezinárodní podnikání a obchod. PEF ČZU jako jediná z institucí ze zemí střední a východní Evropy spolupracuje na tomto programu, jež umožňuje zahraničním studentům návazný pobyt na několika evropských univerzitách.

Pro všechny účastníky letních škol je vedle výuky (pokryté jak univerzitními pedagogy, tak odborníky z praxe) a exkurzí do českých podniků, farem a zemědělských družstev, zajištován také bohatý program za účelem představení české historie, kultury a společnosti.

Autoři: Ing. Daniel Dědina, Ph.D., Ing. Jan Hučko, Ph.D.