Workshop o využití GI dat a softwaru pro chytré regiony, města, dopravu a zemědělství

Ve čtvrtek 24. ledna se na Provozně ekonomické fakultě ČZU uskutečnil workshop "Velká a otevřená GI data a otevřený GI software pro potřeby chytrých regionů a měst, chtytré dopravy a chytrého zemědělství". Návštěvníci se mohli přesvědčit, že aplikací geografických dat je skutečně velmi mnoho a že mohou značně usnadnit a zefektivnit práci v dopravě, regionálním plánování, řízení měst i v zemědělství.

 Workshop zahájil děkan Provozně ekonomické fakulty, Ing. Martin Pelikán, Ph.D. společně se zástupcem společnosti Plan4all z.s., který shrnul výsledky jejich práce v roce 2018.

V první části programu byly prezentovány výsledky Prague Inspire Hackathon, který se konal v předchozích třech dnech a v jehož rámci byly programovány různé aplikace geografických dat a softwaru. Některé prezentace byly předneseny osobně přímo tvůrci, jiné týmy vytvořily video. Programy, které využívají geografická data, byly většinou součástí větších a dlouhodobějších projektů. Týkaly se oblasti životního prostředí, dopravy i zemědělství. Účastníci workshopu mohli každý jednotlivý tým obodovat podle toho, jak se jim jejich projekt líbil.

V dalších částech programu následovaly prezentace řady projektů, které využívají geografická data a software, například NextGEOSS, DataBio, IoF2020, SKIN, ROSIE, PoliVisu, EUXDAT, AgroTeach 4.0, Enabling, Premia, AFarCloud, EO4Agri, Simona, SmartAgriHub a LIVERUR.

V zemědělsko-lesnické sekci bylo představeno použití satelitních a dalších otevřených dat pro chytré zemědělství, pro detekci kůrovce, pro modelování teploty v závislosti na nadmořské výšce a pro sdílení informací o dobré praxi při zpracování bioodpadu.

Sekce Budování kapacit se zabývala šířením poznatků o chytrém zemědělství a znalostí v oblasti zkracování odbytových řetězců. Představen byl český informační hub pro chytré zemědělství i atlas životního prostředí Libereckého kraje.

V sekci věnované chytré dopravě a chytrým městům, se hovořilo o vizuální analýze dopravy a hluku z dopravy i obecně o dopravním modelování. Aplikace geografických dat a využití geografického software je tedy velmi široké a workshop ukázal, jak může zefektivnit práci.

Workshop se uskutečnil v přednáškové místnosti EIII pod odbornou garancí Katedry informačních technologií a sdružení Plan4all. Akce proběhla za podpory PEF ČZU v Praze a řady partnerů, např. CSITA, CAGI, Geomatika, CCSS, HS-RS, Wirelessinfo, Lesprojekt, Club of Ossiach.

Foto: Martin Sloup

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.