Podání přihlášky ke studiu

První letní škola PEF v Kyrgyzstánu

Na přelomu července a srpna se konala první třítýdenní letní škola PEF v Kyrgyzstánu, které se zúčastnilo 21 studentů ČZU. Výuka probíhala v hlavním městě Bishkek na prestižní univerzitě pro Střední Asii, jak již název napovídá American University of Central Asia (AUCA). Tematicky byly předměty koncipovány do čtyř sekcí. Nejprve jsme se seznámili s ekonomickými aspekty a situací lokálního systému danými do kontextu s USA. Přidáním našich vědomostí jsme v diskusi porovnávali získané informace s vývojem ekonomiky Evropské unie a České republiky. Odpoledne bylo vyplněno po dobu dvou týdnů intenzivním kurzem ruského jazyka (mluvená i psaná forma), který jsme následně uváděli do praxe běžného života zejména v obchodech a restauracích, překvapeni našimi dorozumívacími úspěchy z nově nabité slovní zásoby. Nechyběly ani lekce literatury místních spisovatelů s praktickou četbou a kompozicí textu spolu s historickým vývojem země. V těchto hodinách nás navštívil vypravěč s názorným přednesem příběhu „O svatbě Manase“. To vše jsme propojili návštěvou národního výtvarného muzea s více než 180 exponáty.

Pro získání energie nám byla podávána snídaně a oběd pestrého výběru v univerzitní menze. Od běžných pokrmů po národní jídla, př. „oromo, langman, samsa“, plov, zeleninové saláty. Z polévek je nejznámější boršč, zelňačka či čočková nejlépe s chlebem „lepjoškou“ a k pití zde podávají čaj s džemem nebo kompotem. K našemu překvapení jsme nacházeli vedle běžných piv i piva s českým názvem, z nichž nejvíce propagovaný byl „Žatecký gus“. Za zmínku stojí vyzkoušet i tradiční jogurtové kuličky „kurut“, zkvašené kobylí mléko „kumys“ a pouliční obdobu piva zvanou „maksym“.

Nedílnou součástí soužití v hlavním městě se stala i návštěva bazaru, kde člověk mohl prokázat svůj potenciál ekonoma a smlouval o ceně. Doporučuji i vyzkoušet si jízdu MHD. V trolejbusu platíte při výstupu u řidiče, což navyšuje požitek z jízdy obzvláště v přeplněném voze. Větší atrakcí je minibus zvaný „Marshrutka“, kterým se dostanete všude, neboť nemá pevný jízdní řád. Mezi nejběžnější dopravu ve městech patří stopování. Ve vesnici místo kola dominuje kůň. Cennou zkušeností se staly také prohlídky neziskové organizace tvořící webové stránky pro podporu art umění a ekonomická oblast „Free Economic Zone“ pronajímána externími investory známých podniků zaměstnávající místní obyvatelstvo.

Během pobytu byly organizovány exkurze za nomádským stylem života. Nejatraktivnější pro nás se staly jurty i s výkladem o jejich stavbě a významu spolu s noclehem ve třech tisících metrech pod širým nebem a s hvězdami téměř na dosah. Instruktoři nás obohatili vycházkami do hor, hledáním piktogramů, jízdou na koni, ukázkou ochočených orlů, výšlapem na horské pleso s tisíci metrovým převýšením. Nechyběly ani historické a přírodní památky jako jsou kostely v protikladu s mešitami, slané jezero, vodopád, ledovec či archeologické muzeum. Na cestách jsme si zpříjemnili atmosféru zpěvem a po večerech společenskými hrami. Jednalo se bezpochyby o nezapomenutelný zážitek, za který děkujeme kyrgyzským kooperátorům a hlavně našemu koordinátorovi a organizátorovi letní školy Ing. Oldřichu Výlupkovi, MSc, Ph.D.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.