Podání přihlášky ke studiu

Na PEF jsme propojili generace

„Učil jsem na Univerzitě třetího věku seniory s letitými zkušenostmi z praxe. Bylo pro mě velmi těžké si připravit přednášku, říkal jsem si, že co já jim budu povídat, když oni to žili. Na druhé straně přednáším a pracuji se studenty denního studia, kteří praktické zkušenosti dosud nenabyli. V rámci svých předmětů k projektovému řízení používám při manažerských hrách kostičky LEGO. Napadla mě tedy myšlenka, jak by šlo využít potenciálu seniorů, zároveň je zapojit do vzdělávání mladších generací. Všichni si rádi hrají, člověk mladý i starší se nadchne hrou a tvoří. S kolegyněmi z Centra kariérového a profesního poradenství PEF jsme v roce 2019 diskutovali nad tématem mezigeneračního dialogu, a tak se zrodila akce Most mezi generacemi.“

Ing. Jan Bartoška, Ph.D., z Katedry systémového inženýrství, autor původní myšlenky projektu.

Dne 3. 11. 2022 proběhla na Provozně ekonomické fakultě ČZU akce, které se zúčastnili studenti tří generací (studenti Obchodní akademie Hovorčovická, studenti PEF a studenti univerzity třetího věku), aby společnými silami vytvořili ze stavebnice LEGO objekt, jež by symbolizoval „most mezi generacemi“.

První ročník této akce proběhl již v roce 2019, avšak pandemie COVID-19 poté zapříčinila dlouhou pauzu. V letošním akademickém roce jsme se k akci opět vrátili a doufáme, že budeme moci v následujících letech v podobném duchu pokračovat.

Jak celá akce vypadala?

Dopoledne se účastníci rozdělili na dvě skupiny – první skupina pracovala s doc. Bartoškou na malé projektové hře a druhá skupina měla s doc. Bobkovou workshop zaměřený na práci s dlouhodobými či krátkodobými cíli. Právě vytvoření projektu Most mezi generacemi je takovým společným krátkodobým cílem. Následně se skupiny prohodily tak, aby se připraveného programu zúčastnili všichni.

Po obědě se účastníci rozlosovali do týmů (v každém týmu byli zástupci středoškoláků, vysokoškoláků i studentů U3V) a následovalo to nejdůležitější. Jednotlivé týmy projektovali a vytvářeli stavbu, která má vystihnout ideu mezigeneračního dialogu.

Výsledné projekty hodnotila porota, kterou vedl děkan PEF ČZU v Praze, doc. Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D. Členy byli zástupce firmy LEGO pan Svatopluk Procházka, proděkan pro strategii a rozvoj Ing. Roman Kvasnička, Ph.D, zástupce OA Hovorčovická Ing. Markéta Šubrtová a odborník z praxe Ing. Igor Luhan, CSc.

Po vyhlášení výsledků a předání cen, které do celé akce darovala firma LEGO, byly vítězné stavby vystavené na PEF a spojené s další soutěží – kdo nejlépe odhadne váhu vítězného díla.  Ceny do této soutěže věnoval děkan fakulty, doc. Ing. Tomáš Šubrt, Ph.D.