I v letošním roce měli studenti 3. ročníku VSSR pod vedením Pavla Kotyzy z Katedry Ekonomiky možnost zúčastnit se 2 exkurzí – do Místní akční skupiny MAS Kralupsko a do Euroregionu Neisse-Nisa-Nysa.
V Kralupech nad Vltavou se studenti setkali se starostou, panem Liborem Lesákem a s manažerkami Místní akční skupiny (MAS) Kralupsko. Pan starosta nejprve představil Kralupy, výzvy a problémy obce na hranici hlavního města obklopené průmyslem a logistickými areály. Studenty zajímala situace ve vzdělání, sportu, kultuře a výhled investic na další roky. Ovšem primárním cílem návštěvy zasedací místnosti městského úřadu v Kralupech bylo seznámení s fungováním Místní akční skupiny Kralupsko. Veliké díky paní ředitelce Ing. Lence Hermanové (taktéž absolventce VSSR), že studenty již po třetí přivítala v přátelské atmosféře. Spolu s kolegyněmi trpělivě představily princip komunitně vedeného místního rozvoje (CLLD), definovaly MAS a jejich fungování a představili aktivity, kterými se MAS Kralupsko snaží rozvíjet region podél Vltavy. Jednalo se příklady investic z IROP do bezpečné infrastruktury a vybavení škol, implementaci programu Inovací pro konkurenceschopnost (OP TAK) v regionu, program zaměstnanost plus (OPZ+) a současně vypisované výzvy ze Společné zemědělské politiky. MAS se snaží pomocí nastavené strategie realizovat potřeby svých členů. Zajímavostí bylo, že MAS Kralupsko využije prostředky SZP hlavně na podpoření spolkové činnosti na venkově, jelikož se nesetkala s poptávkou do jiných oblastí podpory (např. modernizace strojů, lesnická infrastruktura, agroturistika apod.).
Druhá exkurze směřovala do Libereckého kraje. Posluchači měli možnost se seznámit s principem fungování euroregionů, specificky Euroregionu na trojzemí Čech, Německa a Polska. Jednatel Euroregionu pan Ondřej Havlíček představil důvody vzniku, vyzdvihl nutnost přeshraniční spolupráce s ohledem na historické souvislosti, definoval formu řízení třech právních subjektů ve třech rozdílných legislativních prostředích, zmínil se o bourání jazykových bariér, a představil nám, co Euroregion Neisse – Nisa – Nysa udělal pro rozvoj trojzemí v Tzv. Černém trojúhelníku ovlivněném historickou ekologickou zátěží. V odpolední části se skupina přesunula do Hrádku nad Nisou, prvním městem v ČR po překročení německé a polské hranice. Paní radní, Hedvika Zimmermannová se zájmem hovořila o rozvoji obce s pomocí Evropských fondů, důležitosti kulturní výměny a mezikulturním setkávání, budování vztahů ve městě a jeho okolí. Hovořila o výzvách spojených s přípravou a předkládáním projektů, jejich realizací. Druhá exkurze byla zakončena na Trojzemí, místu setkání české, polské a německé hranice, která byla vstupem do EU výrazně upozaděna a celý prostor se otevřel neomezenému přeshraničnímu pohybu.
Obě exkurze měly mezi studentkami a studeny veliký ohlas. Děkujeme PEF, že nám bylo umožněno exkurzi realizovat. Děkujeme všem, co se s námi chtěli rozdělit o své zkušenosti a vědomosti. Doufáme, že budeme moci v tradici exkurzí i v dalších letech pokračovat.